
10 paź Czym jest alkantara?
Czym jest i z czego robi się alkantarę do pasków Gariz?
Mówienie o materiale alkantara „plastik” jest takim samym błędem jak określanie jej skórą ekologiczną. Alkantara (alcantara) jest wysoce zaawansowanym i niezwykle mocnym materiałem.
Czym jest alcantara?
Alcantara – materiał używany w produkcji tapicerki meblowej, jachtowej, samolotowej oraz samochodowej. Wykonana z ultra mikrowłókien w wysoce zaawansowanym procesie technologicznym. Charakteryzuje się miękkością, wytrzymałością i łatwością czyszczenia.
Technologia produkcji alkantary
Alcantara charakteryzuje się miękkością, odpornością na ścieranie, wysoką żywotnością oraz łatwością utrzymania.
Alcantarę produkuje się z bardzo drobnych, w specjalny sposób splecionych mikrowłókien poliestru i poliuretanu. Grubość mikrowłókna jest nawet 20 razy mniejsza od włosa ludzkiego. Poliester nadaje produktowi wytrzymałość, a poliuretan miękkość. Producent określa technologię wytwarzania jako „wyspy na morzu”. Bardzo cienkie włókna poliestrowe (wyspy) są „pogrupowane” tak, aby można je było łatwiej obrabiać, a następnie „uwalniane”, kiedy „morze” zostaje usunięte i zastąpione poliuretanem.
Historia materiału
1970
Japoński uczony Miyoshi Okamoto z firmy Toray Industries opatentował technologię produkcji materiału znanego obecnie jako Alcantara.
1972
ENI Group podpisał porozumienie z Toray Industries na komercyjne wykorzystanie patentu. Partnerstwo włoskiej firmy Anic oraz japońskiej Toray zaowocowało powstaniem spółki Antor.
1973
Antor przekształcił się w Iganto (akronim od „Italia Giappone ANic TOray”). 51% udziałów w nowej spółce przypadło ENI Group, a 49% Toray Industries.
1981
Iganto S.p.A. zmienił nazwę na Alcantara S.p.A.
1998
Uruchomiono zakłady w Nera Montoro. Produkcja wzrosła dwukrotnie.
2009
Rozpoczęto produkcję w technologii przyjaznej środowisku Carbon Neutral.
Źródła:
Oficjalna strona producenta: http://www.alcantara.com/en/index.do (dostęp: 10.10.2017)
Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Alcantara_(materia%C5%82_tekstylny) (dostęp: 10.10.2017)