Czym jest alkantara?

Czym jest alkantara?

Czym jest i z czego robi się alkantarę do pasków Gariz?

Mówienie o materiale alkantara „plastik” jest takim samym błędem jak określanie jej skórą ekologiczną. Alkantara (alcantara) jest wysoce zaawansowanym i niezwykle mocnym materiałem.

Czym jest alcantara?

Alcantara – materiał używany w produkcji tapicerki meblowej, jachtowej, samolotowej oraz samochodowej. Wykonana z ultra mikrowłókien w wysoce zaawansowanym procesie technologicznym. Charakteryzuje się miękkością, wytrzymałością i łatwością czyszczenia.

Technologia produkcji alkantary

Alcantara charakteryzuje się miękkością, odpornością na ścieranie, wysoką żywotnością oraz łatwością utrzymania.

Alcantarę produkuje się z bardzo drobnych, w specjalny sposób splecionych mikrowłókien poliestru i poliuretanu. Grubość mikrowłókna jest nawet 20 razy mniejsza od włosa ludzkiego. Poliester nadaje produktowi wytrzymałość, a poliuretan miękkość. Producent określa technologię wytwarzania jako „wyspy na morzu”. Bardzo cienkie włókna poliestrowe (wyspy) są „pogrupowane” tak, aby można je było łatwiej obrabiać, a następnie „uwalniane”, kiedy „morze” zostaje usunięte i zastąpione poliuretanem.

Historia materiału

1970

Japoński uczony Miyoshi Okamoto z firmy Toray Industries opatentował technologię produkcji materiału znanego obecnie jako Alcantara.

1972

ENI Group podpisał porozumienie z Toray Industries na komercyjne wykorzystanie patentu. Partnerstwo włoskiej firmy Anic oraz japońskiej Toray zaowocowało powstaniem spółki Antor.

1973

Antor przekształcił się w Iganto (akronim od „Italia Giappone ANic TOray”). 51% udziałów w nowej spółce przypadło ENI Group, a 49% Toray Industries.

1981

Iganto S.p.A. zmienił nazwę na Alcantara S.p.A.

1998

Uruchomiono zakłady w Nera Montoro. Produkcja wzrosła dwukrotnie.

2009

Rozpoczęto produkcję w technologii przyjaznej środowisku Carbon Neutral.

 

 

Źródła:
Oficjalna strona producenta: http://www.alcantara.com/en/index.do (dostęp: 10.10.2017)

Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Alcantara_(materia%C5%82_tekstylny) (dostęp: 10.10.2017)